Bay ve Bayanlar ile Canlı Sohbet
Sitesi


Türkiye'nin farklı bölgelerinden insanların bir araya gelerek sohbet ettiği, arkadaşlıklar kurduğu canlı sohbet odaları üzerinde sende hemen yerini al! Birbirinden eğlenceli ve kaliteli insanlarla sohbet et, arkadaşlıklar kur. Üstelik üyeliksiz ve ücretsiz şekilde sohbet edebileceğin bir ortam seni bekliyor.

Seviyeli insanlar ile Mobil Sohbet
Odalarının Adresi


Günümüzde teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren akıllı telefonlar iletişim yönünden bizlere büyük kolaylıklar sağlamışlardır. İnternet kullanımınında yaygınlaşmasıyla birlikte yeni insanlarla sohbet etmek, tanışmak bir hayli kolay olmuştur. Sizlere bu kolaylıkları sunan mobil sohbet odalarına hemen katılın.

Domain uzantısı ne kadar önemliDomain uzantısı ne kadar önemli

Domain, sitemizi oluşturacağımız zaman da gerçekten sitemizin en önemli parçalarından birisidir. Elbette, bir çok ücretsiz domain uzantıları mevcut bunları ücret ödemeden kullanma şansınız var. Fakat dünyaca tanınmış ve herkes tarafından kullanılan domain uzantıları doğal olarak ücretli olarak satılıyor. Velhasıl kelam, bu yazımda domain uzantılarının öneminden bildiğim kadarı ile bahsetmek istiyorum. En azından, domain alırken alacağınız domain in hangi uzantısı siteniz daha sağlıklı olacaktır? Bu gibi sorulara da bir nevi cevap vermiş olacağım. Kaldı ki, bir çok domain alacak kişi bu konuda tereddütte düşüyor. Hangi uzantıyı almalıyım? diye. O yüzden bu yazıyı yazmak istedim..

Domain uzantısı içeriğiniz ile önem kazanır.
Burada söylemek istediğim şey şu; içeriğinize göre domain uzantısını seçmek en mantıklısı. Örnekse; komik video sitesi düşünüyorsanız, .tv uzantısını seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü, .tv uzantısı video sitesi için gayet güzel bir uzantı. Elbette, bu durum değişkenlik gösterebilir. Yine de istediğiniz bir uzantıyı kullanabilirsiniz. Bilhassa, bazı uzantılar domain’e farklı anlamlar katabiliyor. Örnekse; “blogyazariy.im” gibi uzantılar. Bu uzantılarda, sitenizin uzantısının ziyaretçilerinizde merak uyandırmasını sağlayabilir. Bu şekilde de düşünerek domain alabilirsiniz, fakat elbette hangi domain uzantıları daha iyi, hangileri daha yararlı bunların hepsini elimden geldiğince cevaplamak istiyorum.

Hangi domain uzantısını seçmeliyim?
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, domain uzantısı aşırı derecede kafaya takılacak bir düşünülesi bir durum değil. Fakat, elbette google sıralamalarında yukarıda olmak aşısından hangi domain uzantısı iyi ise, o domain uzantısını kullanmak elbette sizin yararınıza olacaktır.

Yazımın başında, dünyaca tanınmış uzantılar demiştim. İşte, o uzantılar nelerdir? Bir çok kişinin de bildiği gibi, .com, .net ve .org‘dur. Elbette şimdi belki aklınızdan geçen soru şu şekildedir, ‘Tamam da, hangisi daha yararlı, hangisini kullanmalıyım?’. Öncelikle şöyle söylemek istiyorum; belirttiğim bu uzantıların bana göre hiçbirisinin birbirinden bir farkı yoktur. Çünkü, bu uzantıları kullanan çok fazla tanınmış site olduğunu biliyoruz. Dolayısı ile, size hoş geleni kullanabilirsiniz. Fakat benim tavsiyem, .com’dan yana. Çünkü, .com diğer uzantılarla göre daha biliniyor ve neredeyse artık insanlar sitelere girerken uzantısını hatırlamasa bile .com olarak deniyor diyebilirim. Bu elbette sadece bir tahmin ama örnek vermek istedim. Dolayısı ile, alacağınız domain’in .com uzantısı boş ise, .com uzantısını alın. Boş değil ise, .net uzantısını alın, .net uzantısı da boş değil ise, .org uzantısını alın..

Türkiye odaklı bir site hangi uzantıyı kullanmalıdır.
Bu gerçekten çok önemli bir konu. Yani, içeriğinizin tamamı Türkiye odaklı olacak ise, yani içeriğiniz de kesinlikle ingilizce, ya da başka yabancı kaynaklar vs. bulunmayacak ise kullanmanız gereken uzantı çok önemli. Bu uzantı nedir? .gen.tr ve .web.tr dir. Bu iki uzantı ile, zaman zaman .com’lar dan önce çıkan siteler olmuştur. Çünkü uzantı .tr olduğu için, google de bu şekilde listeliyor. Dolayısı ile, siteniz Türkiye odaklı olacak ise, .gen.tr yi tavsiye ediyorum. Ama eğer ki, .gen.tr dolu ise, .web.tr’yi alabilirsiniz. En azından, .tr olarak en tanınmış uzantıların .gen.tr ve sonrasında .web.tr olduğu düşüncesindeyim.

Son olarak şunları söylemek istiyorum; Eğer projeniz çok önemli bir proje ise, bu esnada .com, .net, .org uzantılarını tavsiye ediyorum. Fakat bunun yanı sıra, kişisel blog tarzı bir projeniz var ise, diğer tüm uzantıları kullanabilirsiniz. Yani harflerle bir anlam oluşturan ‘özgürcesohbetyazari.im‘ gibi uzantıları da kullanabilirsiniz. Fakat SEO açısından da yararı dokunsun istiyor iseniz, belirttiğim uzantıları kullanmanızda yarar var..Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir