Dev siber saldırı

Dev siber saldırı

Dev siber saldırı

Dünya çapında, özellikle de ABD’de internet kullanıcıları dün pek çok siteye girmekte problem yaşadı. ABD kaynaklı sorun nedeniyle Türkiye’deki kullanıcılar da etkilendi. Sorunun kaynağının, büyük internet sitelerine altyapı hizmeti sağlayan şirketin dev bir siber saldırıya uğraması olduğu ortaya çıktı. ABD derhâl olayın sorumlularını aramaya başladı. Ancak şimdiden Hacker’ların kim olduğu ve asıl hedefin ne olduğuna dair çeşitli teoriler ortaya atıldı bile

Bu sabaha karşı ABD’de başlayan DDos saldırısının sonrasında biroldukça önemli site etkilendi

Internetteki büyük bir siber saldırı Twitter, Spotify, Reddit, Soundcloud başta olmak suretiyle birçok önemli siteyi etkiledi.

Siber saldırıdan etkilenen tüm şirketler DynDNS isimli firmanın müşterisi.

DynDNS, kullanıcıların internette bir siteyi bulabilmesini basitlaştıran hizmetler sağlıyor.

Saldırı DynDNS’nin “DDos” kısaltmasıyla bilinen “Hizmetin Dağıtılmış Reddi” (Distributed Denial of Service) verilerine boğulmasıyla başladı, bu da bu hizmeti kullanan internet kullanıcılarının aradıkları sitelere ulaşmalarını güçleştiren bir etki yarattı.

Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği veya neden DynDNS’nin hedef olduğu henüz anlaşılamadı.

DynDNS internet sayfasında duyurduğu açıklamada DDos saldırısının bu sabaha karşı ABD’de başladığını ve en fazla ülkenin doğusunu etkilediğini bildirdi.

Saldırının ilk etkisi bazı sitelere ulaşımı güçleştirmek oldu.

Kullanıcıların; Reddit, Twitter, Etsy, Github, Soundcloud, Spotify başta olmak suretiyle çoğu siteye erişimi iyice zorlaştı.

Paypal, Pinterest ve Tumblr gibi sitelerle bazı kablolu hizmet sağlayıcılara erişimde de nettiler olduğu bildirildi.

Bu olay DDos saldırıları diye bilinen siber saldırılarda bir taktik değişikliğine işaret ediyor. Daha önce bu tür saldırılar daha ziyade tek bir siteyi hedef alıyordu.

DynDNS’nin birden fazla firma tarafından dünya genelindeki kullanıcılar için bir küresel adres rehberi gibi kullanılması saldırının çok daha etkili olmasına neden oldu.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
139 Okundu okuma
22 Ekim, 2016
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

Yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?