Başkanlık Sistemi

Türkiye Mobil Sohbet

Başkanlık Sistemi

Merhaba arkadaşlar sohbet chat odalarımızda Başkanlık Sistemi hakkında konu yada yer vermek istedim hepimizin bildiği gibi Başkanlık Sistemi evet hayır referandumu için gün sayıyoruz kimimiz başkanlıktan yana olurken kimimizde başkanlığa karşıyız insanlar artık kendi aralarında bunları tartışırken meclis ise hazırlıklarını çoktan bitirdi ve halk olacakta bizler kimimiz ne gerek var başkanlık sitemine bu haddele zaten yönetim yasalar yeterli derken kimilerimiz ise başkanlık sistemini onaylayarak Türkiye için daha iyi olacağı kanısında siyasiler ise kulislerde mitinglerde kimi başkanlığa evet kimi ise hayır tartışmasında ALLAH hakkımızda hayırlısı nasılsa onu nasip etsin.ozgurcesohbet.com

Başkanlık Sistemi

Türkiye tipi başkanlık sisteminde, devletin ün iter yapısı korunacak. Başkanlık sisteminin uygulandığı çoğu ülkede olduğu gibi federatif bir yapı olmayacak. Sistem bu nedenle Türkiye şartlarına özgü bir model olacak.
Anayasa değişiklik metnine göre, Cumhurbaşkanı Devletin başıdır. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı’na aittir. Cumhurbaşkanı devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder.Yardımcıları ve bakanları atama yetkisine sahiptir. Kararname çıkarabilir. Olağanüstü Hal ilan etme yetkisine sahiptir. Bütçe yetkisi Cumhurbaşkanındadır. Cumhurbaşkanının suç işlemesi durumunda Meclis salt çoğunluğu ile soruşturma açılacaktır. Cumhurbaşkanının isterse bir partiye üye olabilecek ve o partinin genel başkanı olabilecek. Milletvekili sayısı ise 600 olacak. Yapılan değişiklikle birlikte yedek vekil kavramı da ortaya çıkıyor.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
67 Okundu okuma
18 Mayıs, 2017
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

Yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?