OzgurceSohbet Script ile Sohbet'e Bağlan
Kendi Sitenizi Basit Bir Şekilde Kurabilir ve İnterentten Para Kazanabilirsiniz.
Kendi Sitenizi Basit Bir Şekilde Kurabilir ve İnterentten Para Kazanabilirsiniz.

Kendi Sitenizi Basit Bir Şekilde Kurabilir ve İnternetten Para Kazanabilirsiniz.

Günümüz dünyasında oldukça hızlı gelişmekte olan internette herkes kendisine ait bir düşünceyi bir ürünü paylaşmak ve aynı zamanda ek gelir elde etmek istiyor. Hatta pek çok kişi part time olarak…

Günümüz dünyasında oldukça hızlı gelişmekte olan internette herkes kendisine ait bir düşünceyi bir ürünü paylaşmak ve aynı zamanda ek gelir elde etmek istiyor. Hatta pek çok kişi part time olarak evden yaptığı bu işi mesleği haline getiriyor.

Bunun için ise en iyi yol bir web sitesi kurmak. Web sitesi kurmak genelde çok karmaşık bir olay gibi gözükür. Fakat günümüzde Joomla, WordPress gibi hazır site şablonları ve hazır yönetim panelleri sayesinde kendi sitenizi basit bir şekilde kurabilirsiniz. Wordpres türkçe yönetim paneli aşağıdaki gibidir.

wordpress-panel

Hedefe ulaşmak için elbette sitenizi kurmak yeterli olmaz. Sitenize ziyaretçilerin gelmesi, yazdıklarınızı insanların görmesi ve okuması için bu makalede web sitenize arama motorlarından ziyaretçi çekmenin,  bir başka deyişle arama motorlarında üst sıralara çıkmak için uygulamanız gereken adımları bulacaksınız. İnsanlara ulaşmak için google gibi arama motorlarını kullanmanız bir süre sonra kendiliğinden işleyen bir sisteme sahip olmanızı sağlar.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Web sitenizi kurmadan önce web sitenizin içeriğinin nasıl olacağını ayrıntılı bir şekilde elinize kalem kağıt alarak tasarlayın. Unutmayın! Bir konuda ne kadar hazırlıklı olursanız ve ön çalışmanızı yaparsanız o kadar başarılı olursunuz. Bir firmanın ürünlerini satmayı ve internetten para kazanmayıamaçladıysanız bu firmanın konusuna uygun bir site oluşturun. Örneğin sitenizde şu içeriklere yer vermeyi planladınız.

  • Firma Hakkında Bilgi
  • Yaptığı Çalışmalar
  • Ürünler
  • Referanslar
  • Vb.

Sitemizin içeriğini tasarladık. Bu bir köşede dursun çünkü siteyi kurarken bu kağıda bakarak daha odaklı düşünceler aklımıza gelecek!

Şimdi gelelim Domain(Site Adı) alırken nelere dikkat edeceğimize.  Alan adımızda sitemizin içeriğiyle ilgili genel bir anahtar kelime kullanmamız iyi olacaktır. Site ismi içerisinde hedeflediğimiz anahtar kelimelerden en az bir tanesini geçirmeniz o anahtar kelimede sıralamada daha hızlı üste çıkmanıza sağlar. Bu sebeple site adını satın almadan önce anahtar kelime analizi yapmayı unutmayın. Anahtar kelime analizi için Google anahtar kelime aracını kullanın.

Anahtar Kelime Analizi Yapın

Anahtar Kelime aracı

anahtar-kelime-araci

 

Sitenizin hosting paketini ve site adresini bu firmadan alabilirsiniz. En iyi ve hesaplı olan bu firmadır.

Evet, arkadaşlar hepimizin bildiği gibi günümüzde arama motorları arasında pazarın tek hakimi Google’dır. Google’da sitemizi üst sıralarda iki şekilde görebiliriz. Birincisi Google Adwordsreklamlarını kullanarak.  İkincisi ise iyi bir SEO çalışması yaparak.
SEO’yu öğrenerek ücretsiz olarak üst sıralara çıkmak sence de daha mantıklı değil mi? Öncelikle iyi birSEO çalışması yapabilmemiz için arama motorlarının çalışma şeklini kavramalıyız.  Arama motorları web sitelerini şu kriterlere göre sıralar:

  • Başka kullanıcılar tarafından tavsiye edilmesi
  • İçeriğinin ve tasarımının iyi olması
  • Kullanıcıların aradıkları materyallere rahat ulaşabilmesi
  • Kullanıcılara faydalı içerikler sunması
  • Ve son olarak içeriğin düzenli olması

Eğer bu kriterlere uymayı başarabilirsen üst sıralara çıkabilir ve internetten para kazanabilirsin. Ben bu makalede başka kullanıcılar tarafından tavsiye edilme, kullanıcıların aradıkları materyallere daha kolay ulaşabilmesi, içeriğin düzenli olması ve birkaç ek konuda gerekli bilgileri vereceğim.

Dizin Nedir? Dizinin Önemi Nedir?

Dizinler web sitelerini kategorize eden ve aradığımız siteyi daha rahat bulmamıza yardımcı olan sistemlerdir. Eğer Google’da üst sıralarda bulunmak istiyorsak sitemizin dizinlerde kayıtlı olması çok önemli bir unsurdur. Neden diyecek olursanız eğer sitemizi bir dizine kaydedersek sitemizi bir konuda etiketlemiş, yani kategorize etmiş oluruz. Siteyi bir kategoriye odaklamak kavramını biraz açalım.

Örneğin ben, ücretsiz affiliate rehberleri arayan, bu işin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen bir internet kullanıcısıyım.  xxx.com herhangi bir dizinde bu kategoride kayıtlı olursa, Google yaptığım aramada kullandığım “affiliate” sözcüğü ile siteyi ilişkilendiriyor ve daha çok odaklı olduğu için üst sıralarda çıkmasına izinveriyor.

Bu dizinlerden Google için en önemli olanı ise www.dmoz.org sitesi. Eğer sitemizin dmozda bulunabilir olmasını sağlarsak, Google üzerinde daha hızlı indeksleniriz. Ama bu dmoz.com a kayıt olmak o kadar da kolay değil! Öncelikle sitemizin kategorisini çok iyi seçmemiz lazım en önemlisi bu. Bir de bu DMOZ’un bizden istediği bazı kriterler var gelin bunlara bakalım:

•    Siteniz kendi kategorisindeki tüm sitelerden içerik yönünden farklı bir şeyler sunuyor mu?
•    Siteniz tasarımıyla diğer sitelerin önüne geçebilecek nitelikte mi?
•    Siteniz Türkçe gramer kurallarına uygun mu?
•    Başvuru sitede olmayan bir bilgi içeriyor mu? (sitemizle ilgili bütün istenilenleri doğru bir şekilde bildirmemizi istiyor)
•    Siteniz kategorisinde en iyilerden mi?
•    Sitenizi diğer sitelerden ayıran özellikler var mı?
Yalnız dizinleri çok fazla kafaya takmayın. Daha önemli işler var.

Web Siteniz Nasıl Olmalı?

Web sitemizin kullanıcılar tarafın sevilmesi için onlara güzel bir şeyler sunmamız gerekir. Gerçek hayatta olduğu gibi sanal hayatta da müşteriyi çekmek için düzenli, göze hoş gelen, farklı vb. niteliklerde bir dükkanınız olması gerekli. Gelin şimdi web kullanıcılarının genel özelliklerine ve yapmamız gerekenlere kabaca göz atalım:

•    Web kullanıcıları aradıklarına kolay ulaşmak ister. Bu yüzden sitemizdeki içerikleri düzenli bir şekilde kategorize etmeli ve o içeriğe giden yolu basit kullanılabilir hale getirmeliyiz.

•    Web kullanıcıların tek amacı işine yarayacak düğmeyi veya içeriği bulmaktır.
Dolayısıyla onları gereksiz ve çok detaylı açıklamalarla boşuna sıkmayın. Direk ulaşmak istedikleri bilgiyi veya düğmeyi onlara sunun veya bunu kolay bulunabilir hale getirin.

•   Web kullanıcıları içeriği tarama işini çok iyi yapar ve işine yarayanları çok kolayca seçebilir. Dürüst olmak gerekirse her kullanıcı içeriğinizin tamamını okumaz. O Sadece işine yarayan bölümü bulur ve orayı okuduktan sonra yapması gerekenlere başlar.

Kullanıcılar istediği bilgiye ulaşamaz ve sunulan bilginin öğrenmek istediğiyle alakası olmadığını gördüğünde ister istemez siteden çıkıp gidecektir. Genel bir istatistik sonucunda kullanıcıların sitede geçirdiği süre azalır. Bu istatistikleri arama motorları raporlamaktadır.

Bu sorunu çözmek için web sitemizi kolay tanımlanabilir alanlara bölmemiz gerekir. Yani deterjan kısmında meyve, meyve kısmında deterjan bulundurmamalıyız. Sitemizin kolay kullanılabilirliği açısından hangi butonun tıkanılabilir olduğunu kullanıcının kolayca anlamasını sağlamalıyız.

Kolay gezilebilir bir sitenin en büyük düşmanı görsel kirliliktir! Siteyi gereksiz resimlerle,videolarla, zor okunabilir yazılar veya her yere koyduğumuz onlarca reklamla doldurmamalıyız. Bu kullanıcıyı yorar ve istediği bilgiye odaklanmasını engeller.

Bir diğer önlem de içeriğimizdeki gereksiz kelimelerden kurtulmaktır. En başta da söylediğim gibi kullanıcı sadece işine yarayan bilgiyi bulmak ister. Bu bilgiye giderken ona gereksiz birçok detay vererek uzun yoldan dolaştırıp istediğine ulaştırırsanız kimse buna katlanmaz. Çünkü kestirme yol varken uzun yoldan gitmeyi kimse sevmez. Gereksiz kelimeler anlaşılması zor terimler kullanmamamız gerekir. Bunlar kullanıcının kafasını karıştırır ve içeriğinianlamasını zorlaştırır.
Son olarak sitemizde kullanıcının nerede olduğunu bilmesini sağlamamız gerekmektedir. Bunu hiyerarşik menüler kullanarak yapabilirsiniz.

Sitenizin Reklamında Kullanabileceğiniz Araçlar

Sitemiz kurduk şimdi sıra geldi ziyaretçi çekmeye. Öylece bekleyerek sitemize ziyaretçilerin gelmesini sağlayamayız. Her ne kadar iyi bir SEO programı ile Google’dan ziyaretçi çekebilsek de sadece oradan gelen ziyaretçiler ile yetinmemeliyiz.
Sitemizin reklamını bloglardan, forumlardan, sosyal paylaşım sitelerinden ve Adwords’ten yapabiliriz. Bu sayede tüm platformlardan sitemize ziyaretçi çekmeyi başarabiliriz. Ama en başta söylediğim gibi en iyi ve en kolay reklam metodu Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmakla olur.

Sitemizi optimize ettikten sonra Google’ın nasıl bir yol izlediğine bakalım.
Google’da birçok robot vardır ve bu robotlar siteleri araştırarak üst sıralara kimlerin çıkacağına karar verirler.
Genelde sistem bu şekilde işler. Peki nedir bu Google robotları ve ne işe yararlar:

Adsense=Sitenizin içeriği her değiştiğinde yeni reklamlar verir. Bu robotu kullanarak para kazanılabilir.
FreshBot=Sitedeki en popüler ve en yeni sayfalarla ilgilenir. Bunları bulup Google’a bildirir.

DeepCrawl=Sitemize hergün bir kez gelerek bütün içeriği kaydeder v e bunlar ı Google’da indeksler.

Google bu robotlarını kullanarak sitemizi her zaman takip ediyor ve yasal olmayan bir içerik var ise sitemizi banlıyor! Bu çok önemli siteyi bir kez Google’da indeksledikten sonra kontrol edilmiyor deyip ban yiyenlerin sayısı oldukça yüksek neyazık ki. Sizde bu duruma düşmek istemiyorsanız aşağıdaki konulara dikkat etmeniz  yeterli olacaktır:

— İçerikte Gizli Metinler Barındırma= Sitenizi daha iyi indekslemek için görünmez olarak meta taglar veya etiketler eklersiniz ama Google bunları görür ve sizi spam olarak nitelendirerek Google’dan men eder.
—Otomatik Kayıt Yöntemleri= Sitemizi Google’a bizzat kendimiz kaydedeceğiz otomatik kaydetme programları banlanmanıza sebep olabilir.
—Uzun Giriş Sayfaları= Giriş sayfasını uzun tutarak Google’da daha çok sözcük için indekslenmiş olursunuz. Fakat çok fazla uzun tutarsanız Google amacınızı anlar ve sitenizi banlar!
Gördüğünüz gibi banlanmamak için yapmamız gerekenler çok zor değil.

Google sitemizi üst sıralara taşımak için en çok kendi puanlama sistemi olan Google Pagerank prensiplerine önem veriyor. Google Pagerank sistemi temel olarak sitemizin sahip olduğu bağlantı sayısına ve bu bağlantıların kalitesine bakıyor. Daha basit olarak anlatmak gerekirse bir site bizim sitemize bağlantı veriyor ise Pagerank sisteminde bizim sitemiz değer kazanıyor.

Arama Motoruna Kayıt

Sitemizi kurduktan sonra ilk olarak Google’a kaydetmemiz gerekiyor. Bunun içinwww.google.com/addurl/?continue=/addurl adresine gidiyoruz. Sitemizin ana sayfasının adresini ve kısa bir tanımlamayı gerekli satırlara girerek kaydedebiliriz.

add-url

Sitemizi Google’a kaydettikten sonra indekslenerek arama sonuçlarında çıkmasını beklememiz gerekiyor. Bu süreç her zaman farklılıklar gösterebiliyor. Fakat süreci hızlandırmak için yapabileceğimiz birkaç faaliyet var.

Web sitemizin hızlı indekslenmesi için iyi bir web sitesinden back-link alabiliriz. Yani tanınmış bir siteden bizim sitemize yönlendiren bir link koymasını sağlamalıyız. Bu tamamen sizin kişisel beceri ve çabalarınıza kalmış.

Google bizim sitemizi indekslemek için sitenin tüm içeriğini tarar ve öğrenmek ister. Bunu biz kendimiz de sağlayabiliriz. Sitemizin haritasını oluşturarak Google’a bildirme imkanını xml-sitemaps.com ve sitemapbuilder.com sitelerinde bulabiliriz. Bu sitelerin herhangi birinden site haritamızı oluşturduktan sonra “.xml” veya “.xml.gz” formatındaki dosyayı FTP’den  sitemizin kök klasörüne atıyoruz.
Bu söylediğim faaliyetleri yaparak sitemizin daha hızlı indekslenmesini sağlayabiliriz.

Kaliteli içerikler ile İnternetten Para Kazanabilirsiniz.

Öncelikle bir kez daha vurgulamak istiyorum:
Google’da iyi bir konuma gelmenin en doğru yolu kaliteli içeriktir!
Yapmanız gereken siteyi sürekli güncellemek ve her içeriğe bağlantınızı eklemek. Google arama sonuçlarında iyi bir yere gelmek istiyorsanız bunu yapmak zorundasınız. Ayrıca arama sonuçlarında üst sıralarda kimlerin olacağına karar veren Google TrustRank’ı yüksek tutmak için orijinal içerik sağlamamız gerekiyor.

İçeriğimizi orijinal olarak alıntı yapmadan hazırladıktan sonra sıra başlıklarımızın önemini kavramaya geldi. Sitemizdeki içeriklerin başlığı çok önemli! Bu başlıklar Google’da içeriğimizin konusuyla ilgili en çok arama yapılan anahtar kelimeleri içermelidir. Bu bilgiye de adwords.google.com.tr/select/KeywordToolExternal adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca başlığınızda geçen kelimeleri içeriğinizde en az 4- 5 kez kullanın!

Hazırladığınız içerikte anahtar kelimeleri veya kelimenin geçtiği yeri kalın yazı ile belirtin. Böylece arama sonuçları ile sitenize gelmiş ziyaretçi bu kelimeleri gördüğünde içeriğin aradığı bilgiyi anlattığını düşünecektir.
Keyworddensity dediğimi anahtar kelime oranı %2’yi geçtiğinde Google bu kelimeleri umursamaz ve yapmaya çalıştığınız kurnazlığı anlar!  İçeriğinizdeki kelimelerin yoğunluğunu öğrendikten sonra içeriği tekrar organize etmeniz bu riski ortadan kaldıracaktır. Kelime yoğunluğunuiwebtool.com/keyword-density sitesini kullanarak öğrenebilirsiniz.

Back-Link=  İnternet üzerinde sitemizin başka siteler tarafından önerilmesine “back-link” denir. Back-link sayısı arama motorlarının gözündeki değerimizi artırır. Yani Google arama sonuçlarında bizi üst sıralara taşır. Tek taraflı back-link alabilmek için sitemizi ücretsiz dizinlere kaydedebiliriz. Çift taraflı back-link için ise diğer sitenin SEO’suyla veya sahibiyle iletişime geçmemiz ve o kişiyi ikna etmemiz gerekir.

Ayrıca ücretli link paketleri alarak sitemizin bakc-link sayısını artırabilmemiz mümkün.
Bir sayfada 50’den fazla bağlantı kullanmamanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde Google sizi spam olarak algılayabilir ve arama sonuçlarında son sıralara gönderir!

Sitemize ziyaretçileri çekmeyi öğrendik. Şimdi de ziyaretçileri daha uzun süre sitemizde tutmak için birkaç yöntemden bahsetmek istiyorum:

— İçeriklerin altına  yorumlama ve puanlama gibi özellikleri mutlaka ekleyin. Böylece ziyaretçilerinizin içeriğinizle ilgili ne düşündüklerini kolayca öğrenebilir ve içeriğinizi bunlarıdikkate alarak güncelleyebilirsiniz.
—Sitenizde video, flaş ve animasyon kullanın. Bunlar ziyaretçilerinizin dikkatini çekerek sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlarlar.
—Ziyaretçiye yararlı olabilecek ilgili diğer sitelere bağlantı vermekten çekinmeyin. Çünkü ziyaretçi bunu gördükten sonra aradığı her şeyi sizin sitenizde bulabileceğini düşünür ve sizin içeriğinizi yeterli bulmasa bile ilk önce sizin sitenizden araştırma  yapar.
—Sitenizde yarışmalar düzenleyerek ziyaretçilerin sürekli olarak sitenizi kullanmasını sağlayabilirsiniz.

İnternetten para kazanmanın en doğru yolu internette bir şekilde ticarete dahil olmaktır. Bunun için bir web site sahibi olmak şarttır. Site sahibi olmadan da internetten para kazanılabilir fakat bu sınırlı olacaktır. Bu ucu açık pazara girip payınıza düşeni almak için herşeyi olması gerektiği gibi yapın. İşin kolayına kaçmayın. Her zaman zor olanı tercih edin. Çünkü zor olanı herkes yapamadığı için siz rakiplerinizin arasından kolayca sıyrılacaksınız. İnternetten kazanç elde etenin en iyi yolu için ayrıca şu makaleye de bir göz atın

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
BİLGİLER
tarafından 04 Şubat 2016 - 14:16 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 111 Okundu kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
OzgurceSohbet - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Sohbettanesi.com

Sohbettanesi.com Sohbettanesi.com Sitelerinde Sohbet Etmek sohbet odaları giriş yaptığınızda andan itibaren karşınıza... [Devamı]

Sohbettanesi.com
Tam Sohbet

Tam Sohbet TrSohbet Sohbet Tam Sohbet Sohbet İyi, Sesli sohbet, sesli chat,kameralı sohbet, kameralı chat, görüntülü... [Devamı]

Tam Sohbet
Geveze Sohbet Siteleri

Geveze Sohbet Siteleri Selam Değerli Arkadaşlar bu gün ki  konumuz  Geveze Chat Siteleri Geveze Sohbet Siteleri ve... [Devamı]

Geveze Sohbet Siteleri
Mobil Chat Siteleri

Mobil Chat Siteleri Mobil Chat Siteleri, Sohbet odaları,Chat Odaları Sohbet Siteleri Chat Siteleri  yılların deneyimine... [Devamı]

Mobil Chat Siteleri
Chat Sohbet Siteleri

Chat Sohbet Siteleri Selam değerli arkadaşlar bu günkü konumuz  Chat Siteleri Sohbet Siteleri ve biz ziyaretçileri... [Devamı]

Chat Sohbet Siteleri
BizimMekan

BizimMekan ücretsiz görüntülü sohbet ,bizimmekan,bizim mekan,bizimmekan sohbet,ücretsiz görüntülü chat ,bedava... [Devamı]

BizimMekan
Konya Chat

Konya Chat Selam Değerli arkadaşlar Ozgurcesohbet.com Konya Chat Konya Sohbet sitelerimizden bugün makalemiz ile seslen,işimiz... [Devamı]

Konya Chat
Sohbet - Sohbet Sitesi - Sohbet Siteleri - Sohbet Odası - Sohbet Odaları - Chat - Chat Sitesi - Chat Siteleri - Chat Odası - Chat Odaları - Chat Siteleri - Bedava Chat - Bedava Chat Odaları - Ücretsiz Sohbet Siteleri - Mobil Sohbet - Mobil Chat - Mobil Sohbet Sitesi - Arkadaşlık Sitesi - Evlilik Sitesi - Yetişkin Sohbet - Yetişkin Sohbet Odaları - Kameralı Sohbet - Görüntülü Chat - Dini Sohbet - Almanya Sohbet Odası - Hollanda Sohbet Odası - Belçika Sohbet Odası - Avusturya Sohbet Odası - Gurbet Chat - Radyo Dinle - Müzik Dinle - İsviçre Sohbet Odası - Fransa Sohbet Odası - Antalya Sohbet Odası - Ankara Sohbet Odası - İzmir Sohbet Odası - Bursa Sohbet Odası - dj sohbet Mobil sohbet Geveze Sohbet sohbet Mobil sohbet Geveze Sohbet Sohbet Özletme Sohbet Sohbet Siteleri