diyarbakır evli bayanlar

diyarbakır evli bayanlar

diyarbakır evli bayanlar

Diyarbakır Evli Bayanlar Türkiye’nin en büyük beş ilinden biri olan Diyarbakır, “Doğu’nun Paris’i” olarak anılır. 9 bin yıllık geçmişiyle tarihi bir kenttir. Dinlerin ve kültürlerin buluşma noktasıdır. Diyarbakır, Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin beşiğidir. 1,5 milyonu aşmış nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık illerindendir. Nüfusun yarısı 18 yaş altı kadın ve erkeklerden oluşurken, şehir merkezindeki yaşayanların yarısı evlidir. El sanatlarının, özellikle kuyumculuğun geliştiği Diyarbakır, aynı zamanda Güneydoğu’da refahın en yüksek ilidir. Yeni açılan havalimanıyla iş potansiyeli daha da artmış ve yenilikler şehri bir cazibe unsuru haline getirmiştir. TÜİK verilerine göre son yıllarda bölgedeki evliliklerde sayıca azalma olsa da, Diyarbakırlılar evlenme ve aile kurmaya daima sıcak bakan bir toplumdur. Diyarbakırlılar bölgesine veya eğitim durumuna bağlı olarak farklı şekillerde evlenmektedir. Bugün başlık parası geleneği azalmıştır. Görücü usulü köylerde halen geçerlidir. Özetle şehirde Güneydoğu’ya has tüm gelenekler, ailelerin ekonomik durumuna paralel devam etmektedir. Diyarbakır’da evliliklerin birbirlerini tanıyan, bilen aileler arasında yapılması geleneği de yıllardan beri sürmektedir.

Birleştirici Diyabakır sofraları

Diyarbakırlılar yemeklerle bir araya gelmeyi severler. Mutfağında Yahudi, Arap, Kürt, Süryani, Türk, Ermeni ve Zaza kültürlerinin etkisi vardır. Diyarbakır’ın tanınmış lezzetleri arasında içli köfte, saç tava, meftune, kaburga dolması ve ciğer kebabını saymak mümkündür.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
208 Okundu okuma
27 Haziran, 2017
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


Yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?